Przychodzi  do gabinetu wielu właścicieli piesków i kotków z problemem nieprzyjemnego  zapachu z pyszczka swojego ukochanego pupila. Jest on najczęściej spowodowany chorobami dziąseł. Jak dochodzi do ich powstawania? Na początku tak samo jak u ludzi  na zębach tworzy się płytka nazębna powstająca z zawartych w ślinie białek i bakterii. Sprzyjają temu: żywienie miękkim, nie wymagającym gryzienia pokarmem, zakażenia bakteryjne i wirusowe jamy ustnej, skład śliny u psów, predyspozycje genetyczne zwierzęcia. Nie usuwana płytka,  ulega mineralizacji i powstaje kamień nazębny. Nasila to stan zapalny i powoduje uszkodzenie dziąseł. Długotrwałe zapalenie dziąseł prowadzi do powstania tzw. kieszonek dziąsłowych, w których gromadzą się i rozmnażają bakterie, wywołując zapalenie całej jamy ustnej oraz zmiany szkliwa i uszkodzenie kości wokół korzeni zębów. Dlatego w końcowej fazie choroby dochodzi do wypadania zębów.   Oprócz utraty zębów choroby przyzębia mają inne bardzo poważne konsekwencje. Olbrzymie ilości bakterii, które znajdują się w chorej jamie ustnej mogą przedostawać się do innych organów ciała np. serca, płuc, nerek czy wątroby, powodując poważne schorzenia tych narządów. Możemy uchronić przed tym wszystkim naszego pupila poprzez : codzienne mycie zębów  (kot ma 30 a dorosły pies 42 stałe zęby, więc jest o co dbać)   szczoteczką i pastą smakową,  regularne podawanie zwierzaczkom specjalnych gryzaków: oral bar, greenies etc. Jeżeli zwierzę ma już kamień nazębny, wtedy koniecznie należy go usunąć najlepiej za pomocą urządzenia rozbijającego kamień ultradźwiękami.

Do wykonania tego zabiegu konieczne jest  wprowadzenie zwierzęcia w stan znieczulenia ogólnego. Uśpienie niesie ze sobą pewne ryzyko, ale można je zminimalizować dobierając indywidualnie narkozę dla każdego zwierzaka. U kotów mogą występować ubytki szkliwa, które powodują silny ból i problemy z przyjmowaniem pokarmu. Ubytki te czasami nazywane są próchnicą, ale nie są to zmiany, jakie występują u ludzi. Te ubytki występują jedynie na zębach stałych i powodują zniszczenie części korony zęba aż do odsłonięcia miazgi i nerwu. Silny ból może objawiać się u kota np. niechęcią do jedzenia, wkładaniem łapy do pyska, obfitym ślinieniem się lub wypadaniem jedzenia w czasie posiłków.

Podsumowując,  w myśl zasady lepiej zapobiegać niż leczyć : czyszcząc zęby i regularnie odwiedzając lekarza weterynarii jesteśmy w stanie utrzymać u swojego pupila zdrowy uśmiech,  dzięki czemu z pyszczka nie będzie nieprzyjemnego zapachu.